Turniej został zainicjowany  przez Pana Andrzeja Chybzińskiego - nauczyciela wychowania fizycznego w ZSO nr 1 w Prudniku.  Celem  turnieju jest  przede wszystkim uczczenie pamięci Naszego Profesora pana Aleksandra Zaczyńskiego. Impreza ta ponadto popularyzuje koszykówkę, upowszechnienia zasady sportowej rywalizacji i postępowania  fair play oraz nawiązanie przyjaźni  z zawodnikami naszego regionu.

Pan Aleksander Zaczyński(1941-2004) Długoletni nauczyciel wychowania fizycznego w I Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Prudniku. Jego wychowankowie zdobywali wielokrotnie medale oraz mistrzostwa województwa  Szkolnych Zawodach Sportowych  w koszykówce, lekkoatletyce, tenisie stołowym, szachach, biegach przełajowych i piłce nożnej. Jako zawodnik sekcji koszykówki  „KS Pogoń Prudnik” rozegrał w jej barwach 240 spotkań zdobywając 2369 pkt. Występował również jako zawodnik sekcji piłki nożnej w barwach „ Pogoni Prudnik”. Pełnił znaczące funkcje w Okręgowym Związku Piłki Nożnej- przewodniczący wydziału szkolenia, sądu koleżeńskiego, trener kadry podokręgu prudnickiego itp. Za swoją pracę i osiągnięcia na terenie szkoły, miasta i województwa wielokrotnie nagrodzony i odznaczony przez władze lokalne i wojewódzkie.

Pracę w naszym liceum rozpoczęłam jako nauczyciel wychowania fizycznego w 1989 roku. Otrzymałam zadanie rozwinięcia i spopularyzowania piłki siatkowej wśród dziewcząt. Przez wiele lat moje uczennice pod moja opieką reprezentowały swoją szkołę i swoje miasto w rozgrywkach OZPS- u. Do największych sukcesów mogę zaliczyć:

• Mistrzostwo Ligi Wojewódzkiej Kobiet w sezonie 1991/1992,
  • udział w rozgrywkach Ligi Międzywojewódzkiej Kobiet w sezonie 1992/93,
  • wysokie miejsca w finałach juniorek młodszych i starszych,
  • I miejsce w Turnieju Międzynarodowym w Northeim w 2000 roku,
  • III miejsce w finale wojewódzkim szkół ponadgimnazjalnych w roku 2004,
  • I i II miejsce w finale wojewódzkim szkół ponadgimnazjalnych w siatkówce plażowej w roku w latach 2001 i 2002.

Trudności finansowe w mieście spowodowały, że  rozwiązano grupę siatkówki dziewcząt trenującą pod moją opieką w sekcji MKS „Pogoń” Prudnik a w późniejszym okresie w MKS „Smyk” Prudnik.