W dniach 18-19.03.2016r. w Wieszczynie odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej w Szybowicach, Gimnazjum nr 1 w Prudniku i Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Prudniku przygotowujące do wojewódzkich eliminacji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego. Omawiane były sprawy organizacyjne, przedstawiono również prezentację dotyczącą zagadnień z zakresu turystyki województwa opolskiego i śląskiego, a także odbyła się wyprawa do okolicznego lasu w celu zapoznania się z topografią terenu, w czasie której znaleziono chroniony okaz – wawrzynek wilczełyko. Konkurs OMTTK odbędzie się w Wieszczynie w dniach 22-23.04 2016r. Trzymajcie kciuki.

Weronika Hrynek

Kuba Kawalec to nie tylko muzyk, ale i czarodziej. Czaruje wizerunkiem, głosem i muzyką. Wprowadza w trans i nieprzerwane poczucie zadowolenia. Opole przywitał bardzo ciepło i punktualnie, dając do zrozumienia, że (w przeciwieństwie do mnie) lubi to miasto.

Zespół grał z dwoma młodymi mężczyznami, którzy (jak mówił wokalista) czynią Happysad zespołem młodzieżowym. Mimo tego założenia, w sali zgromadził się tłum zróżnicowanych pod względem wizerunku słuchaczy, o niewąskim przedziale wiekowym. Nie musiałam prosić się o starsze kawałki, które bardziej do mnie przemawiają. Kapela sama poinformowała, że oczywistym będzie ich zagranie. I tak wybrzmiała z głośników Łydka w mocno reggaeowej aranżacji , Powódź Dekady, Niezapowiedziana, Bakteryja czy Nie ma nieba. Nie zabrakło wizytówki zespołu, czyli utworu Zanim pójdę oraz skocznych momentów przy W piwnicy u dziadka, gdzie mogłam się rozmarzyć jak nastolatka.

Ponad dwustu turystów wzięło udział w tegorocznej edycji Prudnickiego Maratonu Pieszego, najwięcej na trasa najkrótszych: 9- i 16-kilometrowej. Rodzinna (9 km) prowadziła z prudnickiego parku prosto przez las do Dębowca (1. punkt kontrolny), następnie kamienną drogą w kierunku Trzebiny i od Rozdroża pod Trzebiną (2. punkt kontrolny) na Polanę Kucharskiego. Trasa średnia to żółty szlak bez końcówki do Trzebiny, a więc z Prudnika przez Łąkę (1. punkt kontrolny przy Szopce), Trupinę, Wieszczynę (schronisko, 2. punkt), wzdłuż granicy do Doliny Marii, przez Rozdroże pod Trzebiną (3 punkt) na Polanę Kucharskiego. Trasa „dla ambitnych” to aż 50 km z Žulovej do Prudnika i o niej będzie w osobnym wpisie.

Supraśl 2015, Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno – Krajoznawczy, eliminacje ogólnopolskie

Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno- Krajoznawczym PTTK. Drużyna w składzie: Weronika Hrynek, Katarzyna Pajor, Karol Womperski pod kierownictwem mgr Anny Gattnar zajęła I miejsce w województwie, dlatego na przełomie maja i czerwca udaliśmy się do Supraśla w województwie podlaskim, gdzie na etapie ogólnopolskim zajęliśmy VII miejsce, a także I miejsce w jednej z konkurencji - "Turystyczne ABC". Konkurs ten obejmował zarówno wiedzę ogólną z zakresu biologii i geografii, jak i wymagał szczegółowego przygotowania z botaniki, topografii, turystyki i krajoznawstwa, a także udzielania pierwszej pomocy oraz zasad ruchu drogowego. Musieliśmy także posiadać umiejętności praktyczne w takich konkurencjach jak: marsz na orientację, turystyczne ABC, turystyczny rower oraz samarytanka. Oczywiście organizatorzy konkursu zadbali o dodatkowe rozrywki.