LEKCJA Z EKSPERTEM ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja, której zadaniem jest nie tylko wypłata świadczeń ze zgromadzonych środków, ale także kształtowanie świadomości młodzieży, która odczuwa zasady solidaryzmu społecznego.

Taki był cel lekcji z ekspertem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Nysie – Panią Magdaleną Lis. Lekcja została przeprowadzona na platformie Teams w dniu 21 kwietnia dla blisko 180 uczniów naszej szkoły w ramach konkursu „Złote Szkoły NBP”.

Po zakończonej lekcji uczeń:

• wie, kiedy powstała idea ubezpieczeń społecznych,
  • umie wymienić zadania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • zna podstawy prawne funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych,
  • potrafi wymienić rodzaje ubezpieczeń,
  • zna cel i rozumie ideę ubezpieczeń społecznych,
  • zna pojęcia: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczeni, świadczeniobiorcy, płatnicy składek, ZUS, FUS, pomoc społeczna, ryzyko ubezpieczeniowe.

Podczas wykładu uczniowie mieli okazję wymieniać rodzaje składek i poznać ich wysokość, zwrócić uwagę, jakie składki trzeba opłacać od umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło i od prowadzonej działalności gospodarczej.

Dużym zainteresowaniem słuchaczy cieszyła się również wiedza na temat tego, kiedy przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego, zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy, świadczenie rehabilitacyjne, jednorazowe odszkodowanie, renta wypadkowa.

Uczniowie zostali zaznajomieni ze sposobem wyliczania wysokości emerytury oraz nabyli wiedzę na temat Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Po lekcji uczniowie, w ramach pracy Ambasady Ekonomii, testowali kalkulator emerytalny, za pomocą którego można obliczyć prognozowaną wysokość emerytury.

Link do filmu

Za Zarząd Ambasady Ekonomii