PROJEKTY
I PROGRAMY


 

 

 


TYTUŁY


 

 
W RANKINGU LICEÓW PERSPEKTYWY 2020
nasze liceum otrzymało
srebrną tarczę !!!
Gratulujemy wszystkim nauczycielom
i maturzystom
to m.in. Wasze wyniki
uplasowały nas na takiej pozycji.
Życzymy dalszych sukcesów !!!

 

 

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że
I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Prudniku
jest wśród 500 najlepszych liceów w
Polsce sklasyfikowanych w Rankingu
Szkół Ponadgimnazjalnych
PERSPEKTYWY 2016 
i przysługuje mu tytuł 
„Brązowej Szkoły 2016”.

Druga wizyta, w której udział wzięło sześcioro uczniów naszej szkoły i dwóch nauczycieli, miała miejsce w Montanie, w Bułgarii w dniach 26.03. – 03.04.2017. To niewielkie miasto znajduje się w północno-zachodniej Bułgarii, na terenach górzystych, atrakcyjnych dla miłośników górskich wędrówek. Młodzież miała okazję zwiedzić jaskinie górskie, które są przykładem działania wody przez tysiące lat. W tych jaskiniach podziwiali także wytwory ludzkich rąk: wspaniałe malowidła sprzed 5000 tysięcy lat !

 

Głównym zadaniem warsztatów w szkole w Montanie była kwestia oszczędzania wody przez indywidualnego użytkownika. Uczniowie w międzynarodowych grupach przygotowywali ulotki i broszury informacyjne zachęcające do oszczędzania wody a także kwestionariusze dla gości hotelowych. Podczas pracy mieli do dyspozycji bardzo dobrze wyposażone pracownie komputerowe. Kolejnym ważnym elementem zajęć było zwrócenie uwagi na kreatywność i przedsiębiorczość młodego człowieka . W tym celu jeszcze przed wyjazdem do Bułgarii wszystkie zespoły stworzyły przykładowe mini przedsiębiorstwa, które zostały zaprezentowane w bułgarskiej szkole. Działalność firm musiała być związana z wodą jako motywem przewodnim naszego projektu. Polscy uczniowie założyli biuro turystyczne „Woka – Travel Services” promujące nasz region oraz sporty wodne. Przygotowując stoisko reklamujące polską firmę uczniowie zaprojektowali baner firmy, ulotki i wizytówki. Wszystko to zawieźli do Montany i prezentowali usługi swojego biura podróży.

Bułgarscy gospodarze zorganizowali także edukacyjną wycieczkę do Sofii, stolicy Bułgarii, na której m.in. młodzież zobaczyła Łaźnie Miejskie z wodami mineralnymi działające do 1998 roku. Chcąc przybliżyć kulturę swojego kraju uczniowie bułgarscy zachęcili pozostałych uczestników projektu do upieczenia Banitsy, typowej potrawy bułgarskiej. Dowiedzieliśmy się także, że do wyprodukowania jednego litra słynnego bułgarskiego olejku różanego z Róży Damascena potrzeba aż całej tony płatków.

Wszyscy uczestnicy wymiany podkreślali gościnność bułgarskich rodzin i nauczycieli. W podziękowaniu nasze uczennice, Basia i Klaudia, zrobiły nawet pierogi ruskie. Napracowały się ale rezultat tej pracy był smakowity.

Joanna Mazurek i Elżbieta Madera


ul. Gimnazjalna 2, 48-200 Prudnik, tel./fax +48 77 436 23 16,  e-mail: lo1prudnik@wodip.opole.pl