Dnia 19 października 2017 r. uczniowie trzech klas humanistyczno - pedagogicznych z elementami psychologii z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku wraz z organizatorką wyjazdu – mgr Marzanną Zawadzka – Ciępka i panią mgr Katarzyną Szpytko udali się na „podbój” Uniwersytetów Wrocławskich.
Pierwszym przystankiem był Uniwersytet Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej we Wrocławiu, gdzie wzięliśmy udział w wykładzie na temat „Profilaktyka zaburzeń nastroju w okresie dorastania”, który poprowadził mgr Michał Pozdał - psychoterapeuta, trener młodzieży, wykładowca Uniwersytetu SWSP we Wrocławiu i WSPR w Warszawie, specjalista do spraw profilaktyki społecznej, przemocy, dyskryminacji oraz różnorodnych problemów społecznych - członek międzynarodowej organizacji European Aids Treatment Group.
Tematyka spotkania psychologicznego, w ramach projektu uczelni „Strefa Młodzieży”, dotyczyła depresji, jej objawów i skutków. Przedstawione zostały zachowania i uczucia osób zmagających się z tą chorobą. Wielu uczestników wykładu zaskoczył fakt, iż depresja najczęściej dotyka ludzi w wieku 14-18 lat, a także to, że choruje na nią aż 17% populacji ogólnej. Choroba ta prowadzi do zaburzeń funkcjonowania przekaźników synaptycznych, ograniczenia w wytwarzaniu serotoniny, adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. Dowiedzieliśmy się także, jak rozpoznawać u kogoś, czy nawet u samego siebie objawy depresji, żeby tego nie bagatelizować i działać jak najszybciej. Wzbogaciłam swoją wiedzę na temat choroby afektywnej dwubiegunowej, w której są okresy depresji i manii, a także o depresji młodzieńczej, jej charakterystycznych objawach i zachowaniach ostrzegawczych. Wykład ten zapewne skłonił nas do pewnych refleksji, zostanie w naszej pamięci do końca życia, gdyż poruszył bardzo nam bliskie aspekty.
Kolejnym przystankiem był Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie bardzo entuzjastycznie powitała nas Pani Dyrektor ds. studentów- Anna Piskorz wraz ze studentami. Na wstępie mieliśmy okazję zwiedzić obiekt, który posiada walory zabytkowe. Następnie studenci psychologii przybliżyli nam charakter uczelni i kierunki oraz specjalizacje, które nas interesują. Dowiedzieliśmy się, że można studiować nie tylko w systemie dziennym, ale też wieczorowym, jak i zaocznym. Okazało się, że są ogromne możliwości rozwoju intelektualnego, społecznego i samorealizacji poprzez uczestniczenie w badaniach naukowych, eksperymentach psychologicznych, w projekcie wymiany międzyuczelnianej oraz międzynarodowej ERASMUS+, który obejmuje nie tylko Europę, ale też inne kontynenty.
Na zakończenie spotkania zaproszono nas do udziału w konkursie psychologicznym, który organizuje Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Była to niesamowita uczta intelektualna wzbogacająca naszą wiedzę z zakresu psychologii. Wykłady zrobiły na nas ogromne wrażenia, a przekazane treści pomogą nam zrozumieć nietypowe zachowania ludzkie. Ponadto była to też wspaniała okazja do zintegrowania klas o zainteresowaniach pedagogiczno- psychologicznych.
Uczennica kl. II
Karolina Polak