Rekrutacja '2017

W tym roku również nie ma rekrutacji elektronicznej, wniosek i inne dokumenty składamy w formie papierowej w sekretariacie szkoły - ul. Gimnazjalna 2

Oferta edukacyjna

Regulamin rekrutacji

Wniosek o przyjęcie do klasy 1-ej Terminarz rekrutacji

                           ulotka m            clip

Wykaz podręczników do klas I w roku szkolnym 2017/2018

Nadanie Imienia Bibliotece Szkolnej

Dziadek

Zostawiajmy po sobie dobre imię i trwałą pamięć wśród śmiertelnych,
aby życie nasze nie przeszło nadaremnie.

Leonardo da Vinci

 Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Prudniku.   Historia tej szkoły nie zaczyna się od dzisiaj. Stoi za nią wielka tradycja i trud ludzi, którzy przez lata tworzyli jej klimat i sprawili, że mówi się o niej z najwyższym szacunkiem i uznaniem.
6 kwietnia w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 odbyła się uroczystość nadania Bibliotece Szkolnej imienia Mariana Mierzwińskiego.

DSC 0441

Kim był szacowny patron?
Profesor Marian Mierzwiński, to polonista i historyk, pracujący w Liceum w latach 1945- 1964, pierwszy bibliotekarz liceum. We wspomnieniach swoich uczniów jawi się jako człowiek o ogromnej kulturze, charyzmatyczny, rozkochany w literaturze, symbol umiłowania ideałów epoki romantyzmu. Jak wspomina Harry Duda „… trudno było powiedzieć, ile lat miał Profesor Marian Mierzwiński. Chodziły słuchy, że „pamiętał czasy austriackie”, a nawet że służył w CK wojsku austriackim spod znaku Franciszka Józefa – co w późniejszych latach wydawało mi się dalece wątpliwe, bo musiałby być wówczas znacznie starszy od mej Matki (rocznik 1905), czyli mieć lat ok.75, a więc być w wieku dalece postemerytalnym. A jednak… Dopiero w lipcu 2015r.- w związku z niniejszym tekstem- ustaliłem, że Profesor Mierzwiński urodził się w roku…1888! Zatem, gdy zdawałem maturę, miał lat 74. Słusznie więc nosił ksywkę „Dziadek” i cieszył się autorytetem starca- choć nie z powodu samego wieku, ale na skutek wielu nadzwyczajnych cech i cnót, jakie posiadał, a które doceniane były nawet przez ówczesne nastolatki- bardzo przecież pstre na umysłach i charakterach jak wszystkie niedorostki chyba wszędzie na świecie. Niedorostki, jak wiadomo, pchają się do dorosłości drzwiami i oknami, nie wiedząc, niestety, co je tam czeka, więc zwłaszcza wtedy czuwać nad nimi powinno życzliwe oko rodzin i nauczycieli. Bo przy tym „pchaniu się” nietrudno o wypadki, przypadki i nawet bardzo bolesne kontuzje. 

Swoją obecnością zaszczycili dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów Absolwenci – uczniowie i wychowankowie Profesora: Ludmiła Zamora (matura 1948), Barbara Małecka (matura 1952), Maria Leniar (matura 1960), Regina Sieradzka (matura 1963), Ryszard Lenart (matura 1950), Mieczysław Matich (matura 1950), Zbigniew Stokłosa (matura 1950), Zdzisław Brzozowski (matura 1951), Władysław Boczar (matura 1951).

DSC 0407

Akademia przygotowana została w oparciu o wspomnienia Harrego Dudy, Op. Jana Góry, Kazimierza Kasicza oraz Zygmunta Fałdy. Swoje historie – anegdoty o Profesorze opowiedziały także Absolwentki – Ludmiła Zamora, Maria Leniar i Regina Sieradzka.

Spotkanie to sprawiło, że w każdym ożyły wspomnienia szkolnych lat i ludzi, którzy stanęli na ścieżce naszego życia, ludzi, dzięki którym staliśmy się szlachetniejsi i wartościowsi. Jako przedstawiciele młodszego pokolenia cieszymy się, że mieliśmy możliwość obcowania z historią, z Absolwentami, dla których Liceum to swoista świętość - świątynia wiedzy i prawości, a uczący ich profesorowie to autorytety same w sobie. Serdecznie dziękujemy zatem „starszej młodzieży” za inspiracje i zaangażowanie, szczególnie zaś panu Ryszardowi Lenartowi za cenne wskazówki i wsparcie.

Anna Borkowska
Aleksandra Gil

DSC 0396DSC 0413DSC 0418DSC 0424DSC 0433DSC 0435DSC 0436DSC 0442DSC 0447DSC 0449DSC 0452DSC 0454DSC 0455DSC 0456DSC 0460

 kliknij banner - poznaj szczegóły

 kliknij banner - poznaj szczegóły

procent

Projekty unijne

 

Projekt Commenius

 

erasmus

 

frse

pol ukr rada wymiany

Znak Jakości Szkoły 2016

tarcza-2016v300

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że
I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Prudniku
jest wśród 500 najlepszych liceów w
Polsce sklasyfikowanych w Rankingu
Szkół Ponadgimnazjalnych
PERSPEKTYWY 2016
i przysługuje mu tytuł
„Brązowej Szkoły 2016”.

Pomoc prawna

pomoc prawna

Mikroporady

mikroporady

IT Szkoła

Jesteśmy uczestnikiem
ogólnopolskiego projektu

SIS

Należymy do Stowarzyszenia
Szkół Innowacyjnych
Regionu Opolskiego

eSzkoła

pobierz podręcznik użytkownika

Susnet Facebook Like Box