Owady- najliczniejsza grupa organizmów na Ziemi

W dniu 7 października w naszej szkole odbyła się niezwykła lekcja biologii wśród żywych okazów owadów z całego świata. W czasie tej lekcji mogliśmy przenieść się w świat tych fascynujących organizmów. Większość z nas uważa je za małe insekty wokół nas-ale niektóre z nich to duże okazy np. karaczan madagaskarski (Gromphadorhina portentosa) o długości ok.10 cm wydającego charakterystyczny syczący odgłos –wypuszczając powietrze z przetchlinek-gdy są zaniepokojone. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć złej sławy szarańczę wędrowna (Locusta migratoria). Budziła i budzi do dzisiaj strach w krajach głównie azjatyckich –tam gdzie się pojawiały stada szarańczy zostawała tylko goła ziemia bez roślin, które zjadała. Co ciekawe jeszcze w ubiegłym stuleciu sporadycznie pojawiała się na kresach wschodnich Polski. Oglądaliśmy także budzącą respekt i pełną tajemnic modliszkę (Mantodea). Prezentowane były patyczaki i straszyki oraz inne owady lub ich larwy .

Oprócz okazów żywych prezentowane były okazy zakonserwowane motyli i chrząszczy oraz produkty, które otrzymujemy od owadów użytkowych –głównie pszczół (Apis mellifera).

Była to ciekawa lekcja na żywo.

szaran1szaran2

Szarańcza w słoju wygląda niewinnie.

szaran3