72 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Dnia 19 kwietnia 2015 roku minęła 72 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dokładnie 19 kwietnia 1943 roku mieszkańcy getta warszawskiego stanęli do walki o ludzką godność. Dla upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia Szkolny Klub Ośmiu pod opieką pani Aleksandry Grochowskiej w I Liceum Ogólnokształcącym realizował projekt edukacyjny ”Dymy nad Gettem”- Polacy wobec walki Żydów w getcie warszawskim. Projekt miał charakter ogólnopolski pod patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich. W projekcie wzięli udział wolontariusze oraz zainteresowani tematyką Holocaustu uczniowie naszej szkoły. Na lekcjach historii młodzież analizowała teksty źródłowe dotyczące walk w getcie, relacje świadków i uczestników powstania, poznała biografie przywódców powstania: Mordechaja Anielewicza, Marka Edelmana. Uczniowie pracowali w grupach, dyskutowali nad postawami Żydów, Polaków, podkreślając bohaterską walkę i poświęcenie powstańców. Wolontariusze zainteresowali swoim projektem również mieszkańców Prudnika. Na rynku prudnickim rozdawali żonkile, które są symbolem upamiętniającym powstania w getcie. Dzięki takim projektom trwa pamięć o tragedii narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej. Jest to również ciekawa , kształcąca i nowoczesna forma edukacji historycznej młodzieży.

Aleksandra Grochowska – opiekun Szkolnego Klub Ośmiu

Agata Dendewicz- nauczyciel historii, wychowawca klasy I b