IDZIEMY DO SĄDU !!!

Klasa II b w ramach przedmiotu – Edukacja prawna uczestniczyła za zgodą Pana sędziego Tomasza Ebla oraz uprzejmości Pani Joanny Wypych w dwóch rozprawach karnych.

Pierwsza rozprawa odbyła się w styczniu a następna – jej ciąg dalszy w lutym.

Rozprawa była dla uczniów piękną lekcją z dziedziny prawa karnego- na sali sądowej oprócz sędziego Tomasza Ebla byli: dwóch oskarżonych , obrońca z urzędu , obrońca prywatny, obrońca posiłkowy ,poszkodowany – pełnomocnik poszkodowanego oraz prokurator.

Ważną częścią rozpraw byli też jej świadkowie. W przerwie rozprawy ( jak zresztą zawsze za każdym razem , gdy jesteśmy w sądzie) sędzia cały swój czas poświęcił młodzieży odpowiadając szczegółowo na ich pytania.

Wyjścia na prawdziwą rozprawę są dla uczniów niewątpliwie świetną lekcją praworządności, pozostawiają wiele emocji i zmuszają do myślenia, dlatego też nie dziwię się iż tego typu zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem. To już kolejny raz kiedy w tej szkole organizuję zajęcia w sądzie – gdzie są w stanie o wiele więcej się nauczyć , niż w klasie z podręcznika. Taka lekcja daje im wiele satysfakcji, zmusza do przemyśleń i refleksji, pozwala ukierunkować się i zastanowić na przyszłym zawodem, przynosi im wiele zadowolenia i frajdy. Uczą się poprawnego zachowania, obycia i kultury. A ja kiedy widzę młodzież zadowoloną i podekscytowaną po 5-6 godzinach sztywnego siedzenia w ławie sądowej jestem również szczęśliwa i czuje się spełniona.

Barbara Ziarko

IMG 20150310 110215