Powiatowy konkurs wiedzy o Powstaniach Śląskich

REGULAMIN POWIATOWEGO KONKURSU
WIEDZY O POWSTANIACH ŚLĄSKICH

Cele konkursu:

Historia naszego regionu bardzo często jest zapominana nawet przez jego mieszkańców. Zapominamy o wydarzeniach dzięki którym Śląsk przyłączony został do Polski, zapominamy o ludziach których walka sprawiła, że po prawie 600 latach język polski znów oficjalnie zagościł na tej ziemi, zapominamy również o ich cierpieniu, które spotkało ich podczas okupacji niemieckiej w czasach II wojny światowej. Wiedza o tych wydarzeniach powinna być ciągle przypominana.

Stąd celem konkursu jest:

Zachęcenie uczniów do badania dziejów powstań śląskich, poznania sylwetek bohaterów walczących o przyłączenie Śląska do macierzy, ich postawy, walka i losy w niepodległej Polsce oraz podczas okupacji niemieckiej.
Zachęcenie nauczycieli i uczniów do czynnego zainteresowania się historią Śląska.
Budzenie zainteresowań uczniów życiorysami zasłużonych Ślązaków, którzy mogą być dziś autorytetem dla młodych ludzi.
Popularyzowanie wśród młodych mieszkańców wiedzy o powstaniach śląskich i pogłębianie więzi z regionem.
Podkreślenie losów ziemi prudnickiej w czasach powstań śląskich i plebiscytu uczczenie rocznicy zakończenia III powstania śląskiego;
Zapoznanie uczniów z faktami historycznymi, związanymi z powstaniami i plebiscytem na Górnym Śląsku;
Budzenie postaw patriotycznych poprzez odkrywanie wielkich wydarzeń z dziejów naszego państwa;
Budzenie i pogłębianie związków młodzieży z Małą Ojczyzną poprzez zrozumienie zawiłości historycznych Śląska
Kształtowanie postaw tolerancji wobec innych narodów, zwłaszcza mniejszości narodowych żyjących w naszym regionie;
Zainteresowanie młodzieży historią naszego regionu;

Warunki uczestnictwa

1.Konkurs jest adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych znajdujących się na terenie Powiatu prudnickiego.

2.Termin konkursu: 24 czerwca 2013 w Prudniku budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza przy ulicy Gimnazjalnej 2 o godzinie 10:00.Termin składania zgłoszeń upływa dnia 15 czerwca 2013 roku. Karta zgłoszenia może zostać przesłana drogą elektroniczną, faksem lub pocztą na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , faks: +48 77 436 23 16, adres: I LO w Prudniku, ul. Gimnazjalna 2, 48-200 Prudnik

3.Każda szkoła może wysłać trzech uczniów do udziału w konkursie.

Przebieg konkursu

1.Konkurs zostanie przeprowadzony w kategoriach wiekowych: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne.
2.Zostanie przeprowadzony w formie testu pisemnego .
3. Prace uczniów zostaną zakodowane przed rozpoczęciem pisania testu, natomiast ich odkodowanie nastąpi już po sprawdzeniu przez członków jury.
4.W przypadku zdobycia takiej samej liczby punktów, przewiduje się przeprowadzenie dogrywki w celu wyłonienia zwycięzców.
5.Wyniki zostaną ogłoszone tuż po zakończeniu konkursu.

Jury

1.Jury konkursu stanowić będą przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Prudniku oraz nauczyciele historii szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych w Prudniku.
2.Od decyzji Jury nie ma odwołania.

Nagrody

Dla laureatów konkursu zostaną ufundowane nagrody rzeczowe, książkowe oraz dyplomy.

1.Albert Andrzej, Najnowsza historia Polski 1914- 1993, t. I, Warszawa 1995
2.Encyklopedia Powstań Śląskich, wyd. Instytutu Śląskiego, Opole 1982.
3.Garlicki Andrzej, Pierwsze lata II Rzeczpospolitej, Warszawa 1989
4.Kopczyk Piotr, Polskie oddziały dywersyjne w maju 1921 roku na ziemi prudnickiej, Ziemia Prudnicka 2005
5.Lis Marian, Górny Śląsk, Zarys dziejów do połowy XX wieku, Opole 2001.
6.Malec-Masnyk Bożena, Plebiscyt na Górnym Śląsku, Opole 1991
7.Nabzdyk Zygmunt, Plebiscyt i III powstanie Śląskie na ziemi prudnickiej, Ziemia Prudnicka 2001
8.Popiołek Kazimierz, Śląskie dzieje, Warszawa- Kraków 1981
9.Podręczniki historii dla poszczególnych etapów edukacyjnych