Spotkanie z panią Hanną Cygler

Dnia 5 października 2017 roku w Bibliotece Publicznej w Prudniku odbyło się spotkanie z pisarką i tłumaczką Hanną Cygler. Pani Hanna jest z urodzenia gdańszczanką, tam mieszka i pisze swoje powieści obyczajowe. Tematyka utworów jest zróżnicowana a akcja powieści toczy się w XIX wiecznej Rosji, Berlinie, Paryżu i sięga aż do czasów współczesnych. Jest jedną z najchętniej czytanych polskich pisarek. Łączny nakład Jej książek wydanych przez Rebis to 150 tysięcy egzemplarzy. Młodzież mogła poznać warsztat pisarski autorki i źródła inspiracji tematycznych powieści. Na spotkanie autorskie przybyło wielu miłośników literatury. Było to ciekawe spotkanie dla młodzieży, która by zechciała rozwijać swoje talenty pisarskie.

Nauczyciel historii: Agata Dendewicz

DSCF7451 1DSCF7460 1DSCF7462 1

Czytaj więcej: Spotkanie z panią Hanną Cygler

XII Nyski Festiwal Nauki

Dnia 28 września 2017 roku uczniowie klasy I b brali udział w XII Nyskim Festiwalu Nauki. W Instytucie Ratownictwa Medycznego w Nysie młodzież naszego liceum wysłuchała wykładu na temat podstawowych zabiegów resuscytacyjnych wg najnowszych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji. Prelegentem był dr Ireneusz Barziej: ratownik medyczny i pracownik naukowy. Wykład dr Barzieja przybliżył nam zasady obowiązujące podczas udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Następnie każdy z uczniów mógł wykonać zabiegi resuscytacyjne na fantomach pod okiem ratowników medycznych.

Były to ciekawe i ważne dla wszystkich zajęcia.

Opiekunowie klasy I B: Urszula Kruk, Agata Dendewicz

DSCF7422 1DSCF7397 1

Czytaj więcej: XII Nyski Festiwal Nauki

WYJAZD EDUKACYJNY KLAS PIERWSZYCH 2017

WYJAZD EDUKACYJNY KLAS PIERWSZYCH

W dniach od 6 do 9 czerwca 2017 roku odbył się wyjazd edukacyjny klasy 1d, w której uczestniczyli również uczniowie z klas 1a, 1b i 1c. Dzięki sprzyjającej i pięknej pogodzie zrealizowaliśmy wszystkie punkty planu wycieczki tj. rejs statkiem pod Jeziorze Czorsztyńskim, zwiedzanie zamku w Niedzicy, relaksacyjny spływ Dunajcem, wędrówka nad Morskie Oko z przepięknymi widokami Tatr, wyjazd na Gubałówkę oraz słynne Krupówki. Dużą atrakcją po codziennych zmaganiach był codzienny odpoczynek na basenie, w saunie i w jacuzzi.

Maria Boczarska

Bartosz Trytek

Tomasz Wójtowicz

CSC0675 1 DSC0102 1

Czytaj więcej: WYJAZD EDUKACYJNY KLAS PIERWSZYCH 2017

Podsumowanie pracy Wojewódzkiej Komisji Konkursu Historycznego

Dnia 13 czerwca 2017 roku w Opolu odbyło się podsumowanie pracy Wojewódzkiej Komisji Konkursu Historycznego zorganizowane przez Opolskiego Kuratora Oświaty pana Michała Sieka oraz Dyrektora Wydziału Rozwoju Edukacji panią Joannę Wnuk. Członkami Komisji Konkursowej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych są Agata Dendewicz i Benedykt Chałupnik. Pan Kurator podziękował wszystkim członkom komisji za pracę i trud włożony w organizację i przeprowadzenie tegorocznej edycji konkursu. Zaprosił jednocześnie do organizacji konkursu w przyszłym roku szkolnym. Podczas spotkania nauczyciele wymienili się spostrzeżeniami i wnioskami do dalszej pracy, aby w roku szkolnym 2017/2018 wyłonić najlepsze historyczne talenty naszego województwa. Pan Kurator życzył wszystkim nauczycielom miłych i spokojnych wakacji.

Nauczyciele historii: Agata Dendewicz, Benedykt Chałupnik

DSCF7091 1DSCF7092 1

Czytaj więcej: Podsumowanie pracy Wojewódzkiej Komisji Konkursu Historycznego

Rocznica powstań śląskich

Dnia 23 maja 2017 roku w prudnickim Ośrodku Kultury Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana zorganizowało spotkanie autorskie z dr Wojciechem Kępą. Poświęcone było tematyce czynu zbrojnego trzech powstań śląskich w latach 1919-1921. Prelegent przedstawił historię ziemi śląskiej od czasów średniowiecza aż po XX wiek. Pokazał działalność Wojciecha Korfantego i wielu innych Polaków w dziedzinie walki o polskość Śląska. Szczególnie ważnym momentem naszej historii był czas zakończenia I wojny światowej i ustalenia wersalskie, dotyczące Śląska. Ślązacy trzykrotnie chwytali za broń, aby udowodnić Europie chęć przynależności do odradzającego się państwa polskiego. Pomimo przegranego plebiscytu z dnia 20 marca 1921 roku, antypolskiej propagandy niemieckiej, niekorzystnej decyzji państw sprzymierzonych Polacy nie złożyli broni. W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku Wojciech Korfanty wezwał do strajku generalnego, który przerodził się w III powstanie śląskie. Po krwawych i długotrwałych walkach alianci postanowili przyznać Polsce 29% obszaru plebiscytowego. Tereny te były bardzo cenne ze względu na duże znaczenie przemysłowe. Polacy na Śląsku kultywowali polską kulturę, język, tradycje. Do dnia dzisiejszego Śląsk jest przykładem wielokulturowości narodu polskiego. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Prudnika oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego pod opieką nauczycieli historii.

Nauczyciele historii: mgr Agata Dendewicz, mgr Benedykt Chałupnik

DSCF6998 1DSCF7001 1