II WZPP Szkół Średnich - podsumowanie

30 maja 2014r. o godz. 10:30 w 11 punktach Prudnika jednocześnie rozpoczęły się II Wojewódzkie Zawody Pierwszej Pomocy Szkół Średnich pod patronatem Opolskiego Kuratora Oświaty. 10 zespołów z Prudnika, Grodkowa, Kędzierzyna-Koźla i Opola zmagały się z wypadkami jakie przygotowali członkowie Klubu Ratowniczego RESCUE (skupiającego uczniów z PSP4, PG2 i LO1). Trzy osobowe zespoły miały za zadanie udzielić pomocy poszkodowanym (m.in. uszkodzenie oka, rozerwana tętnica szyjna, uraz kręgosłupa, zadławienie noworodka, odma płucna, zawał serca, skaleczenie policzka, skręcenie kolana, ...). Dodatkowym utrudnieniem dla uczestników była presja czasu. Każdy z zespołów otrzymał mapę z lokalizacją "wypadków" oraz czasem dotarcia na każdy z punktów (na udzielenie pomocy zespół miał 10 min. jeśli spóźnił się na punkt - czasu miał mniej, o tyle o ile się spóźnił). 12 osobową grupę sędziów stanowili: ratownicy medyczni (PCM Prudnik), strażacy (KP PSP Prudnik), policjanci (KP Policja Prudnik), ratownicy FACC (KR RESCUE). Zadaniem sędziów było nie tylko ocenianie, ale również krótkie omówienie zastanej sytuacji (o ile czas na to pozwalał). Z ogromnym zadowoleniem stwierdzam, że poziom przygotowania tegorocznych zespołów był na bardzo dobrym, wyrównanym poziomie. Przygotowanie zawodów nie byłoby możliwe bez mocnego wsparcia nauczycieli i dyrekcji Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Prudniku. Wspaniale przygotowana logistyka, sprawiły, że uczestnicy mogli przygotować się do zawodów oraz odpocząć po kilkugodzinnych działaniach na terenie miasta. Dla trzech najlepszych drużyn nagrody w tegorocznej edycji sponorował Opolski Kurator Oświaty (apteczki plecakowe), a każdy z uczestników otrzymał apteczki osobiste.
Bogatą foto-relację z zawodów można obejrzeć pod adresem: www.facebook.com/zawodyratownicze

Zawody nie powstałyby bez współpracy wielu ludzi (pełna lista poniżej).

Patronat:
- Kuratorium Oświaty w Opolu (nagrody)
- Tygodnik Prudnicki

Zawody w liczbach:

12 sędziów
14 pozorantów
30 uczestników

Szczególne podziękowania kieruję do:

p. Jadwigi Harasymowicz, Małgorzaty Kublickiej, Tadeusza Stacha (Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. A. Mickiewicza w Prudniku)

bryg. mgr inż. Mirosława Jelonka, mł.bryg.mgr inż. Tomasz Protasia, mł. bryg. mgr inż. Jacka Słobodziana, st.kpt. mgr Mariusza Pieniążka, p. Janusza Nowaka i Łukasza Minorowicza (Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku)

mł. insp. Andrzeja Kłakowicza, sierz. sztab. Tomasza Kukułki, st. sierz. Ewy Fikiek, sierz. Pawła Kleszcza (Komenda Powiatowa Policji w Prudniku)

ratowników: Małgorzaty Maciuch, Piotra Pierzchały, Artura Sękowskiego, Dawida Jakóbczaka (Prudnickie Centrum Medyczne)