Wypadek, za wypadkiem…

14 czerwca 2013r. w ośmiu punktach naszego miasta doszło do niecodziennych zdarzeń. Prawie jednocześnie Centrum Powiadamiania Ratowniczego (CPR) otrzymało zgłoszenia o wypadkach zagrażających życiu i zdrowiu. W parkowej altanie młoda dziewczyna bardzooo… głośno wzywała pomocy wpatrując się wystającą kość udową, na parkingu Schroniska Młodzieżowego zrozpaczona matka nie potrafiła poradzić sobie z duszącym się noworodkiem, obok straży pożarnej porażeniu prądem uległa młoda dziewczyna. Przy prudnickiej tamie (teren działek za ul. Zwycięstwa) przypadkowi turyści znaleźli topielca, a uczniowie II LO na parkingu dwójkę ludzi (zawał serca i udar mózgu). Sporym wyzwaniem dla mieszkańców naszego miasta był atak epilepsji na pl. Wolności i niebezpieczny nożownik na pl. Szarych Szeregów. Całość uzupełnił samobójca obok Wieży Woka.

Chciałoby się krzyknąć – jakieś fatum przeszło przez Prudnik. Drogi czytelniku – nic bardziej mylnego, to w mieście prowadzone były I Wojewódzkie Zawody Pierwszej Pomocy dla Szkół Średnich. Pomysłodawcą zawodów był Paweł Hoffmann, a głównym organizatorem Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku. Na zaproszenie ZSO nr 1 przyjechały drużyny ratownicze z Koźla, Brzegu, Głogówka oraz prudnickich szkół średnich (I LO, II LO, Rolnik, ZS Korczak). Podczas kilkugodzinnych zmagań z czasem i urazami zespoły ratownicze sprawdzały swoją wiedzę i umiejętności w sytuacjach kryzysowych.

Krótkie podsumowanie:
Przeprowadzone zawody przeprowadzone zostały dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrektor ZSO nr 1 w Prudniku p. Jadwidze Harasymowicz.
Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Prudniku.
Współorganizatorami byli: Klub Ratowniczy RESCUE, Centrum Edukacyjno-Szkoleniowe RESCUE-SYSTEM Paweł Hoffmann, Prudnickie Centrum Medyczne, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku, Komenda Powiatowa Policji w Prudniku.
Uczestnikami zawodów były trzyosobowe reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych z Kędzierzyna-Koźla, Brzegu, Głogówka, Prudnika. W sumie startowało 8 zespołów.

Podczas scen pozorowanych oceniane były umiejętności i wiedza: bezpieczeństwo ratowników, ratowanie życia i zdrowia, wezwanie kwalifikowanej pomocy, udzielenie pierwszej pomocy, umiejętność samodzielnego działania ratowników, kierowanie zespołem przez kierownika zespołu.

Sędziowie: Ratownicy FACC (uczniowie I LO i Publicznego Gimnazjum nr 2 – członkowie Klubu Ratowniczego RESCUE) oraz policjanci i strażacy.

Nagrody ufundowało Stowarzyszenie Promowania Nauki przy I Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku.

Wyniki zawodów:

1 m-ce - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 – drużyna „ROLNIK”
nagroda główna – fantom oraz puchar Opolskiego Kuratora Oświaty
2 m-ce Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 – drużyna „LO” - puchar Opolskiego Kuratora Oświaty
3 m-ce Zespół Szkół Ogólnokształcących w Brzegu – drużyna „LO” - puchar Opolskiego Kuratora Oświaty
Pozostałe drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Honorowy patronat nad zawodami objęli: Kurator Oświaty Pani Hanny Bilik, Starosty Powiatu Prudnickiego Pan Radosław Roszkowski, Posłanka na Sejm RP Pani Janina Okrągły.

Pozytywne opinie sędziów, zawodników i opiekunów zachęciły organizatora do podjęcia się organizacji II Wojewódzkich Zawodów Pierwszej Pomocy dla Szkół Średnich 30 maja 2014r. Stosowne regulaminy zostaną rozesłane do szkół we wrześniu 2013r.

Paweł Hoffmann

O zawodach informacje znajdziecie również na stronie KW Policji w Opolu.