Rekrutacja '2017

W tym roku również nie ma rekrutacji elektronicznej, wniosek i inne dokumenty składamy w formie papierowej w sekretariacie szkoły - ul. Gimnazjalna 2

Oferta edukacyjna

Regulamin rekrutacji

Wniosek o przyjęcie do klasy 1-ej Terminarz rekrutacji

                           ulotka m            clip

Wykaz podręczników do klas I w roku szkolnym 2017/2018

Kontynuacja projektu – tym razem na Ukrainie

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Prudniku

„Razem, a nie obok siebie”

Kontynuacja projektu – tym razem na Ukrainie

Joanna Mazurek-Kurzelnik

Wszyscy dobrze wiemy, że podróże poszerzają horyzonty, a bezpośredni kontakt z kulturą, historią i zwyczajami panującymi w danym regionie ma nieocenioną wartość edukacyjną. Projekt „Razem, a nie obok siebie” finansowany przez Polsko – Ukraińską Radę Wymianu Młodzieży doskonale wpisuje się w dzisiejsze priorytety kształcenia młodego człowieka otwartego na różnorodność kulturową i współpracę, myślącego kreatywnie i wykorzystującego swoje talenty.

Głównym koordynatorem projektu polsko – ukraińskiego „ Razem, a nie obok siebie” jest dyrektor ZSO nr 1 w Prudniku – Jadwiga Harasymowicz, a autorkami wniosku o dofinansowanie programu są nauczycielki języka angielskiego: Aleksandra Jasińska i Joanna Mazurek-Kurzelnik.

W dniach od 3 do 9 listopada odbyła się rewizyta naszych uczniów w Nadwórnej na Ukrainie. Druga część projektu była realizowana pod opieką Jadwigi Harasymowicz, Joanny Mazurek – Kurzelnik, Małgorzaty Wytrwał i Benedykta Chałupnika. Pokonaliśmy 700 km aby spotkać się z młodzieżą i nauczycielami zaprzyjaźnionego liceum w Nadwórnej. Program działań był bardzo bogaty. Zaczęliśmy od „Marszu śladami polskości”. Odwiedziliśmy wraz z ukraińskimi uczniami cmentarz w Nadwórnej, porządkowaliśmy groby przodków, zapalaliśmy znicze i przygotowywaliśmy dokumentację fotograficzną, która posłuży nam do przygotowania katalogu polskich mogił i wydania go w formie broszury. Poznawaliśmy także historię miasta Nadwórna i okolic, m.in. udając się do ruin zamku rodu Kuropatwów w Pniowie. Następnego dnia pojechaliśmy do Stanisławowa
(obecny Iwano – Frankiwsk), gdzie młodzież podzielona na grupy szkicowała miejsca związane z historią Polski. Prace uczniów zostały pokazane w Liceum i uświetnią wystawę prezentująca efekty naszej wymiany w Prudniku. Ponadto mieliśmy okazję odwiedzić Centrum Kultury Polskiej, gdzie odbywał się właśnie przegląd najnowszych filmów polskich. Tego samego dnia popołudniu, w lesie nieopodal miejscowości Czarny Las, porządkowaliśmy groby polskiej inteligencji, ofiar nazimu hitlerowskiego (1941 – 1945).
ukr1

ukr2Oprócz historii polskości w dysrtrykcie Nadwirniańskim, poznawaliśmy folklor huculski. Zwiedziliśmy Muzeum Tradycji Huculskich i Muzeum Pisanki w Kołomyji. Młodzież ukraińska uczyła nas podczas warsztatów tańca „kołomyjka”, przebieraliśmy się w tradycyjne stroje ludowe i słuchaliśmy gry na typowych instrumentach huculskich. Wieczorami śpiewaliśmy popularne polskie i ukraińskie piosenki. Efektem tych zajęć jest opracowany śpiewnik polsko – ukraiński.

ukr3ukr4

 

Poznając historię regionu odwiedziliśmy Muzeum Przemysłu Naftowego w Pniowie. Na tutejszych terenach zaczęto wydobywać ropę i gaz już w XVIII wieku. Metodą pokazu przedstawiono nam kolejne etapy wydobycia i przerobu ropy.

Nie tylko historia była celem naszych zajęć projektowych. Na terenie tutejszego liceum uczestniczyliśmy w warsztatach matematycznych, m.in. „Świat w wielu wymiarach za pomocą wielościanów foremnych” oraz w warsztatach pt. „Demokracja bez granic”.

Ukraińscy gospodarze pokazali nam również piękno uzdrowiskowych okolic Nadwórnej zabierając nas w Karpaty. Mieliśmy sposobność poczuć atmosferę gór w Jaremczy i Bukovelu, malowniczych miejscowościach, do których przyjeżdżają tysiące miłośników sportów zimowych
i wędrówek górskich.

Ostatnim celem naszego programu był Lwów. Uczciliśmy pamięć Polaków pochowanych na Cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Orląt Lwowskich. Mimo ulewnego deszczu udało nam się odwiedzić wiele grobów Polaków, tych sławnych i tych bezimiennych.

W trakcie wieczornej gali w dniu 8 listopada, na której obecni byli przedstawiciele władz lokalnych i rodzice młodzieży ukraińskiej, uczniowie polscy przedstawili pantomimę przygotowaną
w Polsce pod kierunkiem nauczycielki Anny Gattnar oraz zaśpiewali polskie piosenki. Uczennica Karolina Kasprzyszak recytowała poezję narodowego poety ukraińskiego Andrjeja Szewczenki.

Wszyscy polscy uczestnicy projektu podkreślają ogromną gościnność ukraińskich nauczycieli i rodzin. Uczniowie doceniają wartość zdobytego doświadczenia i nauki, których nie zapewni im żadna komercyjna wycieczka organizowana przez biuro podróży.

 kliknij banner - poznaj szczegóły

 kliknij banner - poznaj szczegóły

procent

Projekty unijne

 

Projekt Commenius

 

erasmus

 

frse

pol ukr rada wymiany

Znak Jakości Szkoły 2016

tarcza-2016v300

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że
I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Prudniku
jest wśród 500 najlepszych liceów w
Polsce sklasyfikowanych w Rankingu
Szkół Ponadgimnazjalnych
PERSPEKTYWY 2016
i przysługuje mu tytuł
„Brązowej Szkoły 2016”.

Pomoc prawna

pomoc prawna

Mikroporady

mikroporady

IT Szkoła

Jesteśmy uczestnikiem
ogólnopolskiego projektu

SIS

Należymy do Stowarzyszenia
Szkół Innowacyjnych
Regionu Opolskiego

eSzkoła

pobierz podręcznik użytkownika

Susnet Facebook Like Box