Jesteś tutaj: Home
Oferta edukacyjna
Projekt Comenius
Międzynarodowa wymiana młodzieży w ZSO nr 1 Comenius 2013 – 2015



Rekrutacja '2017
W tym roku również nie ma rekrutacji elektronicznej, wniosek i inne dokumenty składamy w formie papierowej w sekretariacie szkoły - ul. Gimnazjalna 2
Wniosek o przyjęcie do klasy 1-ej | Terminarz rekrutacji |
Międzynarodowa wymiana młodzieży w ZSO nr 1
Comenius 2013 – 2015
W dniach od 15 do 22 marca 2015 Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku był gospodarzem międzynarodowej wymiany młodzieży w ramach realizacji projektu Comenius. W projekt ten zaangażowane są cztery kraje partnerskie – Polska, Czechy, Niemcy i Francja. Wizyta w Prudniku stanowiła ostatnie spotkanie w ramach realizacji mobilności zagranicznych. Pierwszy zjazd szkół partnerskich miał miejsce w Beaune we Francji, następny w Kladnie w Czechach i w Montabaur w Niemczech.
Szkoła polska chętnie zaoferowała się, aby być koordynatorem całego projektu Comenius, udzieliła fachowych rad i wskazówek, jak również nadzorowała dwudniową wizytę przygotowawczą w lutym 2013 roku. Ciężka praca nauczycieli zaangażowanych w projekt zaowocowała aplikowaniem wniosku do Narodowej Agencji, a następnie pozytywnym rozpatrzeniem go i otrzymaniem dofinansowania z funduszy europejskich na realizację w latach 2013 – 2015. Główne obszary tematyczne odnoszące się do projektu to środowiskowy rozwój zrównoważony, nauka języków obcych oraz walka z rasizmem i ksenofobią.
Elementem wyróżniającym założenia tego projektu jest partnerstwo dwóch krajów ze wschodniej i dwóch z zachodniej Europy. Istotą przedsięwzięcia jest poznanie sposobów ochrony środowiska naturalnego, metod recyklingu i produkcji zdrowej żywności w krajach partnerskich. Temat przewodni projektu „Europa zielonym rajem – Jak mogę uczynić świat lepszym miejscem do życia?” daje uczniom możliwość wyrażenia swoich poglądów wynikających z doświadczeń i wiedzy. Projekt Comenius umożliwił uczniom rozwój umiejętności posługiwania się językiem angielskim i wzbogacenia zasobu leksykalnego związanego z problemami ekologii. Oprócz wiedzy z zakresu tematyki proekologicznej uczniowie małych miast ( Prudnik, Beaune, Montabaur, Kladno ) mieli możliwość otwarcia się na różne europejskie kultury. Podczas pobytu u goszczących rodzin i spotkań z kolegami z innych krajów nauczyli się, że wszyscy jesteśmy takimi samymi obywatelami Europy i musimy okazywać szacunek wobec zwyczajów innych krajów. Młodzi ludzie mieli możliwość nawiązania osobistych przyjaźni z rówieśnikami z Francji, Czech i Niemiec. Każdy uczestnik projektu miał możliwość indywidualnej refleksji nad istotą rasizmu, ksenofobii i uprzedzeń.
Program wymiany w Polsce był dopracowany w każdym szczególe. Uczniowie wzięli udział w warsztatach biologiczno – chemicznych, badali skład żywności, poznawali zabytki naszego miasta z wykorzystaniem elementów gry strategicznej. Wyjazd do ekologicznej farmy był nie tylko dobrą okazją do spędzenia czasu z rówieśnikami z innych krajów, ale także istotną lekcją na temat ekologicznej produkcji żywności. Uczniowie poznali tajniki uprawy zbóż, wypieku zdrowego pieczywa. Ciekawym akcentem pobytu na farmie był trudny sprawdzian z dojenia kóz. Dzień zakończył się przejażdżką do lasu na wozie drabiniastym. Wielu wrażeń dostarczyła uczniom wycieczka do kopalni soli w Wieliczce i zwiedzanie Krakowa. Zainteresowanie krakowian wzbudził wspólny, międzynarodowy taniec młodzieży „belgijka”, wykonany przez uczestników projektu na rynku miasta. Dwa kolejne dni programu w naszej szkole stanowiły prezentacje na temat zdrowej żywności produkowanej w każdym kraju partnerskim oraz warsztaty teatralne, podczas których uczniowie musieli w bardzo krótkim czasie przygotować spektakle pt. „Lepszy świat bez uprzedzeń”. Zadanie to wykonali perfekcyjnie, doprowadzając do wzruszenia wiele osób. Spektakle mogła obejrzeć młodzież naszej szkoły, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście : Starosta Prudnika Pan Radosław Roszkowski, Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia Pani Anna Wojtczak oraz Naczelnik Wydziału Organizacyjnego, Programów Rozwojowych i Zarządzania Kryzysowego Pani Agnieszka Zagórska. Pani Dyrektor szkoły z Francji dołączyła do nas w czwartek i obejrzała spektakle przygotowane wspólnie przez wszystkich uczniów wymiany międzynarodowej. W piątek, w ostatnim dniu pobytu w naszej szkole uczniowie uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez Panią Marię Chałupnik pt. „Coś z niczego”, to „coś” to piękne pisanki zrobione metodą decoupage i na pewno piękne pamiątki z wymiany międzynarodowej. Ostatnim punktem programu było podsumowanie wymiany w Polsce, konferencja ewaluacyjna całego projektu oraz finałowe spotkanie, podczas którego wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty udziału w programie. Pożegnalnym akcentem był słodki poczęstunek tortem ozdobionym logo projektu. Weekend uczniowie z zagranicy spędzili u rodzin goszczących. Czas pożegnania był trudny dla gości i gospodarzy, nie brakowało łez, uścisków i podziękowań. To już koniec spotkań w ramach wymian międzynarodowych, ale uczniowie już zaplanowali wspólne spotkania i odwiedziny swoich kolegów zagranicznych podczas wakacji.
Projekt Comenius to wspaniałe doświadczenie dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Wszyscy uczestnicy projektu wypełnili ankiety ewaluacyjne, których analiza potwierdza atrakcyjność takich przedsięwzięć edukacyjnych. Respondenci wskazali na potrzebę realizowania projektów międzynarodowych w przyszłości i na różnych płaszczyznach tematycznych. Cała realizacja programu Comenius stanowiła wspaniałe przeżycie dla uczniów, a możliwa była dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu Dyrekcji Szkoły i nauczycieli oraz wsparciu rodziców. Grono Pedagogiczne ZSO nr 1 kontynuuje pracę w tym kierunku. W marcu nauczyciele złożyli projekt Erasmus Plus, a w sierpniu dwóch pedagogów z języka angielskiego pojedzie na kurs do Portugalii, aby kształcić się z zakresu organizowania w szkole wielokulturowych, międzynarodowych projektów europejskich. Szkoła została zaproszona, już po raz drugi, do uczestniczenia w Modelowych Obradach pod patronatem ONZ ( MUN ) w Paryżu w 2016 na temat zmian klimatycznych.
koordynatorzy projektu : Aleksandra Jasińska, Jadwiga Harasymowicz