Gościliśmy w Niemczech

W dniach 25.09-01.10.2014 kolejna szóstka uczniów z naszego liceum wzięła udział w projekcie Comenius. Celem wymiany jest poznanie nowych ludzi i kultur oraz integracja międzynarodowa. Główną tematyką podczas projektu była przyroda, środowisko naturalne oraz jego ochrona. W projekcie biorą udział uczniowie z 4 krajów: Polski, Niemiec, Francji oraz Czech, z każdego kraju po 6 uczniów. Tym razem było to już przedostatnie spotkanie, tym razem w Niemczech, a dokładniej w szkole muzycznej w Montabaur. Naszą szkołę reprezentowali: Andrea Muller, Helena Seńków, Michaela Stawicka, Sandra Niedzwiedź, Jakub Pietruszczak, Jakub Czyszczonik oraz opiekunowie: pani Klaudia Hajduk oraz pan Benedykt Chałupnik.

Grupa młodzieży i nauczyciele z naszego liceum przyjechała do Montabaur około godziny 13, tam odbyło się bardzo mile przyjęcie przez tamtejszych nauczycieli oraz uczniów. Około godziny 14 rozpoczęła się uroczystość powitalna gości którą poprowadzili pan Silbebauer oraz pani Stanke. W międzyczasie uczniowie osobiście poznali zagranicznych partnerów. Wieczór młodzież spędziła z rodzinami naszych partnerów.

wyjniem01

Partnerzy z Montabaur dokładnie zaplanowali każdy punkt przebiegu wizyty. Już następnego dnia odbyły się gry i zabawy poprzez które uczniowie mieli okazję poznać innych uczestników wymiany. Niemieccy partnerzy oprowadzali wszystkich uczestników po budynku szkoły pokazując najciekawsze zakątki przedstawiając specyfikę jej funkcjonowania. Po prezentacji szkoły młodzież pracowała w grupach uczestnicząc w zajęciach warsztatowych budując instrumenty muzyczne. Po południu wszyscy udali się na wycieczkę do miasta.

wyjniem02wyjniem03wyjniem04

Ciekawym miejscem był również klasztor w opactwie Eberbach, w którym kręcono sceny do filmu „Imię Róży”. Szczególną atrakcją okazała się jednak ekologiczna winnica Steinbergkeller, przedstawiająca fazy produkcji wina.

wyjniem05wyjniem06

W kolejnym dniu wizyty uczniowie udali się w okolice pobliskiego potoku, gdzie w gumowcach wchodzili do wody i wypatrywali wszelkich zanieczyszczeń czy też żywych organizmów. Młodzież przeprowadziła badania pod kątem obecności w wodzie fosforanów oraz azotanów. Woda w potoku okazała się dosyć czysta.

wyjniem07wyjniem08

Budzącym „dreszcz emocji” punktem wymiany była wizyta w parku linowym w Bendorf, w którym każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności, pokonując wybraną trasę (od lekkiej po ekstremalnie trudną).

wyjniem09wyjniem10wyjniem11

W programie wyjazdu była również wizyta do wysypiska śmieci w Meudt. Zostały tam zaprezentowane metody segregacji śmieci, natomiast w szkole odbył się wykład dotyczący ocieplenia klimatu oraz problemów które w przyszłości będą nam zagrażały.

Po południu partnerzy zorganizowali wycieczkę do Koblenz oraz mini oceanarium.

Projekt Comenius był bardzo ciekawym doświadczeniem dla wszystkich uczestników. Przez ten tydzień nie tylko nasi licealiści, ale wszyscy uczniowie, zyskali nową wiedzę, poznali inną kulturę, kuchnię, ludzi, miejsca. Zdobyli także nowe umiejętności językowe, ponieważ w grupach zadaniowych posługiwali się wyłącznie językiem angielskim, natomiast w domu rodzin goszczących niemieckim.