XII Prudnicki Maraton Pieszy

Dnia 13 września 2014 roku odbył się XII Prudnicki Maraton Pieszy. Swoich sił w wydarzeniu po raz kolejny postanowiło spróbować I LO pod przewodnictwem Pań: Anny Gattnar i Małgorzaty Kublickiej. Celem tego wyjścia oprócz dobrej zabawy była oczywiście wygrana, do której każda grupa dążyła.

Uczestnicy maratonu mieli do wyboru trzy trasy: 15km, 22km oraz 50km. Śmiałków do pokonania najdłuższego dystansu nie brakowało. Startowali oni o godzinie 6:00 ze Sławniowic. Osoby idące krótszymi trasami zbierały się pod altaną w Parku Miejskim i ruszyły kilkanaście minut po godzinie 9:00.

Większość uczestników maratonu miała obawy odnośnie pogody (co zresztą odbiło się na frekwencji), ale jak się okazało było one niepotrzebne, bo słońce towarzyszyło każdemu pokonanemu kilometrowi drogi.

Trasa średnia, czyli ta, którą wybrało I LO obejmowała zarówno drogę asfaltową, polną, łąki, ścierniska, wąskie ścieżki leśne oraz leśnie drogi, gdzie błoto sięgało kostek. Porządne buty były więc obowiązkiem.

Jeśli chodzi o grupę, obejmowała ona 25 pozytywnie nastawionych do życia ludzi, którzy kroczyli do mety z uśmiechem na twarzy. I choć byli tacy, którzy zostawali w tyle, nikt się nie zgubił i nikomu nic się nie stało. Oprócz samego dążenia do celu wyjście zagwarantowało każdemu przepiękne widoki, które można było podziwiać między innymi z wieży widokowej tuż za SSM w Wieszczynie, gdzie miała miejsce dłuższa przerwa. „Rajdowcy” mogli także ujrzeć mostki czy drzewka z nadanymi imionami na cześć zasłużonych ludzi, którzy z tego typu wydarzeniami mieli bądź nadal mają dużo wspólnego. Świetny gest.

Po zdobyciu wszystkich punktów kontrolnych licealiści kierowali się ku mecie, która była na Polanie Kucharskiego. Dym z palącego się ogniska widać było z daleka. Dodawało to otuchy po całym dniu chodzenia. Nadszedł moment, kiedy to wreszcie młodsze pokolenie dotarło do mety. Każdy dostał butelkę wody, daszek na głowę, kiełbaskę. Można było poczęstować się chlebem ze smalcem, napić gorącej kawy czy herbaty.

Po niedługim czasie na metę dotarły również niektóre osoby z dystansu 50 km. Należały się im gorące brawa, o czym odpoczywający nie zapomnieli. Na koniec zostały wylosowane nagrody. Licealiści wraz z opiekunkami zajęli ex aequo z inną drużyną miejsce pierwsze, co dało im nagrodę 400zł do wydania w jednym z prudnickich sklepów na sprzęt sportowy dla szkoły. Duma była większa niż przy przekraczaniu linii mety.

Podczas pieszego rajdu każdy mógł zaczerpnąć świeżego powietrza, rozprostować kości i spędzić kilka czy też kilkanaście godzin w doborowym towarzystwie. Drużynie I LO poszło tak dobrze, że za rok mogą spokojnie ubiegać się o wygraną na dystansie 50 km.

Anita B.

( absolwentka ;) )